Słodycze domowe

Spróbujmy stawić czoła słodkiemu potworowi! Alternatywą dla sklepowych słodyczy z wysoko przetworzonych składników niech będą te przyrządzone we własnej kuchni albo w przedszkolnym kuchcikowie. Bez chemii, barwników, aromatów i innych cudów. W dodatku do zrobienia wspólnie z dziećmi co ma równie duże znaczenie.
A oto kilka przepisów, które zostały sprawdzone przeze mnie i moją córkę. Bałagan był straszny, radocha ogromna! Truskwaki które użyliśmy do deserów niestety bardzo często uczulają więc  można je zastąpić malinami, jagodami lub innymi owocami.

Koktajl truskawkowy z miodem
200g truskawek
1 banan
500ml naturalnego jogurtu
2 łyżki miodu ( ja mam szczęście mieć sąsiadkę która pochodzi z gór i przywiozła mi taki prawdziwy z rodzinnej pasieki, ale jego ilość zależy od słodkości miodu)
Truskawki myjemy i usuwamy szypułki, banana obieramy i  kroimy na kawałki. Do blendera wlewamy jogurt i miód, dodajemy owoce i miksujemy. Podajemy od razu.

Zadanie dla dzieci:

• Obieranie truskawek
  • Krojenie plastikowym nożykiem banana
  • Wrzucanie owoców do blendera
  • Miksowanie owoców i jogurtu (tylko pod kontrolą dorosłych)

Lody truskawkowe
2 jajka
120g cukru pudru
300ml śmietanki tortowej 36%
300g  truskawek
Truskawki myjemy i usuwamy szypułki a następnie rozgniatamy widelcem . Białka z odrobiną soli(aby łatwiej się ubiły)  ubijamy na sztywną pianę,  dodajemy połowę cukry i dalej ubijamy aż uzyskamy sztywną, lśniącą masę. W drugiej miseczce ucieramy żółtka z pozostałym cukrem a w trzeciej ubijamy na sztywno śmietanę (dodatek kilku kropli soku z cytryny, ułatwi zadanie). Zawartość wszystkich trzech  miseczek delikatnie łączymy ze sobą i truskawkami. Uzyskaną masę umieszczamy w silikonowych foremkach do lodów (do kupienia w większości marketów, wczoraj widziałam je w Tesco) wstawiamy do zamrażarki na około 4-5 godzin.
Zadania dla dzieci:

• Obieranie truskawek
  • Rozgniatanie truskawek
  • Wlewanie lodów do foremek

Czekam na wasze propozycje potraw które można przygotować wraz z dziećmi, chętnie umieszczę je na stronie, aby inni rodzice mogli z nich skorzystać
Pozdrawiam i życzę smacznego oraz miłej zabawy przy przygotowywaniu potraw.