tylko świeża i zdrowa żywność zadzwoń: 606 925 998 Blog ekspercki - porady Facebook
O mnie

Mam na imię Roma. Z wykształcenia jestem dietetykiem z zamiłowania gastronomem a prywatnie mamą trzech dziewczynek. 11 letniej Hani, 7 letniej Marysi i 6 letniej Marcjanny.
Żyję  w ciągłym biegu, praca, domowe obowiązki. Często zamiast poczytać dziecku książeczkę włączam  im bajkę bo tak wygodnie!  W przerwach między jedną a drugą kreskówką dzieci „zasypywane” są burzą reklam:  zabawek, które są oczywiście wszystkie niezbędne, słodyczy , które są źródłem pożądania bo kolorowe i widziane w TV.  Jak na nie reagować? Zabraniać? Podawać z poczuciem win? Przymykać oczy? A może da się wychować dzieci bez wytworów przemysłu cukierniczego? Słodkie, ale zdrowe – czy to w ogóle jest możliwe?
Jako mama wciąż zadaje sobie te pytania i szukam racjonalnych odpowiedzi.

wstecz

Słodycze domowe

Spróbujmy stawić czoła słodkiemu potworowi! Alternatywą dla sklepowych słodyczy z wysoko przetworzonych składników niech będą te przyrządzone we własnej kuchni albo w przedszkolnym kuchcikowie. Bez chemii, barwników, aromatów i innych cudów. W dodatku do zrobienia wspólnie z dziećmi co ma równie duże znaczenie.
A oto kilka przepisów, które zostały sprawdzone przeze mnie i moją córkę. Bałagan był straszny, radocha ogromna! Truskwaki które użyliśmy do deserów niestety bardzo często uczulają więc  można je zastąpić malinami, jagodami lub innymi owocami.

Koktajl truskawkowy z miodem
200g truskawek
1 banan
500ml naturalnego jogurtu
2 łyżki miodu ( ja mam szczęście mieć sąsiadkę która pochodzi z gór i przywiozła mi taki prawdziwy z rodzinnej pasieki, ale jego ilość zależy od słodkości miodu)
Truskawki myjemy i usuwamy szypułki, banana obieramy i  kroimy na kawałki. Do blendera wlewamy jogurt i miód, dodajemy owoce i miksujemy. Podajemy od razu.

Zadanie dla dzieci:

  • Obieranie truskawek
  • Krojenie plastikowym nożykiem banana
  • Wrzucanie owoców do blendera
  • Miksowanie owoców i jogurtu (tylko pod kontrolą dorosłych)

Lody truskawkowe
2 jajka
120g cukru pudru
300ml śmietanki tortowej 36%
300g  truskawek
Truskawki myjemy i usuwamy szypułki a następnie rozgniatamy widelcem . Białka z odrobiną soli(aby łatwiej się ubiły)  ubijamy na sztywną pianę,  dodajemy połowę cukry i dalej ubijamy aż uzyskamy sztywną, lśniącą masę. W drugiej miseczce ucieramy żółtka z pozostałym cukrem a w trzeciej ubijamy na sztywno śmietanę (dodatek kilku kropli soku z cytryny, ułatwi zadanie). Zawartość wszystkich trzech  miseczek delikatnie łączymy ze sobą i truskawkami. Uzyskaną masę umieszczamy w silikonowych foremkach do lodów (do kupienia w większości marketów, wczoraj widziałam je w Tesco) wstawiamy do zamrażarki na około 4-5 godzin.
Zadania dla dzieci:

  • Obieranie truskawek
  • Rozgniatanie truskawek
  • Wlewanie lodów do foremek

Czekam na wasze propozycje potraw które można przygotować wraz z dziećmi, chętnie umieszczę je na stronie, aby inni rodzice mogli z nich skorzystać
Pozdrawiam i życzę smacznego oraz miłej zabawy przy przygotowywaniu potraw.